استفاده از پایگاه داده(بخش اول)

استفاده از پایگاه داده(بخش اول)

امروز براتون میخوا طریقه استفاده از دیتا بیس توضیح بدم که کارتون خیلی راحت میکنه و دیگه نیاز نیست که کد برنامه را تغییر دهید برای نمایش متن
ولی شاید بگید چجوری ممکنه !!! مگه میشه !!! با ما همراه باشید.

خب قبل هرچیز اول ببینیم پایگاه داده چیه و چه کار بردی داره

 پایگاه داده ها چیست؟

(پایگاه داده‌ها یا بانک اطلاعاتی) به مجموعه‌ای از اطلاعات با ساختار منظم و سامانمند گفته می‌شود. این پایگاه‌های اطلاعاتی معمولاً در قالبی که برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل خواندن و قابل دسترسی باشند ذخیره می‌شوند.
یا یک تعریف دیگه پایگاه داده:پایگاه داده مجموعه‌ای از رکورد های ذخیره شده در رایانه با یک روش سیستماتیک (اصولی) مثل یک برنامه رایانه‌ای است که می‌‌تواند به سوالات کاربر پاسخ دهد. برای ذخیره و بازیابی بهتر، هر رکورد معمولا به صورت مجموعه‌ای از اجزای داده‌ای یا رویداد ها سازماندهی می‌‌گردد. بخش های بازیابی شده در هر پرسش به اطلاعاتی تبدیل می‌‌شود که برای اتخاذ یک تصمیم کاربرد دارد. برنامه رایانه‌ای که برای مدیریت و پرسش و پاسخ بین پایگاه‌های داده‌ای استفاده می‌‌شود را مدیر سیستم پایگاه داده‌ای یا به اختصار (DBMS) می‌‌نامیم.
میتونید در صورت علاقه بیتشر به این مبحث آموزش های sql را مطالعه کنید.


استفاده از پایگاه داده در کامپوننت

تا این لحظه اگر می خواستید متن نمایش داده شده را عوض کنید باید بصورت مستقیم، کد برنامه را تغییر می دادید. اما حالا می توانید گزینه های مورد نظرتان را در پایگاه داده ذخیره کنید و برای نمایش سمت fronend یکی از آنها را تنظیم نمایید.

کامپوننت ها معمولاً با استفاده از پایگاه داده، محتوی را مدیریت می کنند. با استفاده از فایل های متنی SQL، می توانید در طول یکی از فرآیندهای زیر، جداول مربوط به کامپوننت را ایجاد، حذف و یا بروزرسانی نمایید:

نصب کامپوننت (install)
پاک کردن کامپوننت (uninstall)
بروز رسانی کامپوننت (update)


 تنظیم پارامتر برای نوع منوی helloworld

۱- در مدیریت جوملا، منوی (منو ها => منوی اصلی) را اجرا نمایید.
شما می توانید بجای گزینه “منوی اصلی”، گزینه دیگری را انتخاب نمایید.

۲- روی دکمه “جدید” کلیک نمایید.
مطابق شکل زیر، بعد از کلیک روی دکمه “انتخاب” فرم زیر ظاهر می شود. همانطور که در شکل مشخص است یک مجموعه “helloworld” با یک گزینه “COM_HELLOWORLD_HELLOWORLD_VIEW_DEFAULT_TITLE”، وجود دارد.

۳- روی عنوان “COM_HELLOWORLD_HELLOWORLD_VIEW_DEFAULT_TITLE” کلیک کنید.

ابتکار در وب (وبتکار) | طراحی سایت | آموزش طراحی سایت -از-پایگاه-داده1 استفاده از پایگاه داده(بخش اول) Joomla آموزش کامپوننت نویسی جوملا
۴- مطابق شکل زیر، در سمت چپ پنجره، قسمت “انتخاب های مورد نیاز” اضافه شده است.
توجه فرمایید که اطلاعات این لیست از پایگاه داده جوملا، واکشی شده است. (جدول helloworld__#)
از لیست کشویی، گزینه “!Good bye World” را انتخاب نمایید.

ابتکار در وب (وبتکار) | طراحی سایت | آموزش طراحی سایت -از-پایگاه-داده1 استفاده از پایگاه داده(بخش اول) Joomla آموزش کامپوننت نویسی جوملا    ابتکار در وب (وبتکار) | طراحی سایت | آموزش طراحی سایت -از-پایگاه-داده2 استفاده از پایگاه داده(بخش اول) Joomla آموزش کامپوننت نویسی جوملا
۵- روی دکمه “ذخیره” کلیک نمایید.
توجه: در فرم بالا، بعد از کلیک روی دکمه “ذخیره”، محتوی فیلد “لینک” برابر “index.php?option=com_helloworld&view=helloworld&id=2” خواهد شد. توجه فرمایید که قسمت “id=2” به URL اضافه شده است.


فایل نصب کامپوننت آموزشی Hello World

در فایل نصب کامپوننت، قسمت های قرمز رنگ مطابق شکل زیر، اضافه یا تغییر خواهند کرد:

ابتکار در وب (وبتکار) | طراحی سایت | آموزش طراحی سایت -از-پایگاه-داده1 استفاده از پایگاه داده(بخش اول) Joomla آموزش کامپوننت نویسی جوملا    ابتکار در وب (وبتکار) | طراحی سایت | آموزش طراحی سایت -از-پایگاه-داده2 استفاده از پایگاه داده(بخش اول) Joomla آموزش کامپوننت نویسی جوملا    ابتکار در وب (وبتکار) | طراحی سایت | آموزش طراحی سایت -از-پایگاه-داده3 استفاده از پایگاه داده(بخش اول) Joomla آموزش کامپوننت نویسی جوملا


فایل admin/sql/install.mysql.utf8.sql و admin/sql/updates/mysql/0.0.6.sql

فایل install.mysql.utf8.sql، زمانی که کامپوننت را نصب می کنید، اجرا می شود.

فایل ۰٫۰٫۶٫sql زمانی که کامپوننت را update می کنید اجرا خواهد شد.

با ویرایشگر دلخواهتان فایل های admin/sql/install.mysql.utf8.sql و admin/sql/updates/mysql/0.0.6.sql را با محتوای زیر، ایجاد نمایید: (در این نقطه هر دو فایل، محتوی یکسانی دارند)

DROP TABLE IF EXISTS `#__helloworld`;

CREATE TABLE `#__helloworld` (
`id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
`greeting` varchar(25) NOT NULL,
PRIMARY KEY (`id`)
) ENGINE=MyISAM AUTO_INCREMENT=0 DEFAULT CHARSET=utf8;

INSERT INTO `#__helloworld` (`greeting`) VALUES
(‘Hello World!’),
(‘Good bye World!’);

نکته مهم: زمانی که کامپوننت، نصب می شود فایل های داخل فولدر admin/sql/updates/mysql بررسی می شوند و از نام آخرین فایل (براساس حروف الفبا) برای مشخص کردن نسخه کامپوننت در جدول schemas__# استفاده می شود. این مقدار برای update خودکار باید در جدول schemas__# ذکر شود. از این مقدار و فایل SQL معادل آن برای update نسخه های بعدی کامپوننت استفاده می شود.

بهمین دلیل، این عادت خوبی است که داخل فولدر admin/sql/updates/mysql برای هر نسخه کامپوننت، یک فایل update ایجاد نمایید. از این طریق نسخه ذکر شده در جدول schemas__# همیشه با نسخه کامپوننت تطابق دارد.

نکته مهم: زمانی که فایل های SQL را در فرمت utf8 ذخیره می کنید، مطمئن می شوید که بصورت BOM ذخیره نخواهند شد و با خطای ۱۰۶۴# برای اجرای queryهای MySQL مواجه نخواهید شد.

توجه: توجه داشته باشید که برای اجرای دو فایل بالا، باید دستورات مناسب در فایل helloworld.xml قرار داده شود که در ادامه خواهید دید.

خب دوستان تا اینجا کافیه بقیه آموزش رو در بخش بعدی  استفاده از پایگاه داده توضیح میدهیم پخش بخش بعد را نیز مطالعه کنید.


اگه به اشتراک نزاشتی حداقل لایک کن:(

نظر شما در رابطه با این آموزش چیست


بالا

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ میباشد و متعلق است به Webtekar.ir.
Google